Czy Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej?

Chorwacja to kraj, który zwłaszcza w sezonie wakacyjnym jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez Polaków. To państwo położone nad Morzem Adriatyckim przyciąga turystów dzięki swojemu niepowtarzalnemu klimatowi, pysznemu jedzeniu, wspaniałym widokom i krystalicznie czystej wodzie. Dzięki stosunkowo bliskiemu położeniu od Polski do Chorwacji bez problemu można dojechać samochodem. Jedno jest pewne – kraj ten ma wiele do zaoferowania zarówno parom, grupom znajomych czy też rodzinom z dziećmi. Co warto wiedzieć o Chorwacji?

Chorwacja na arenie międzynarodowej

Mimo, że kraj ten jest jednym z państw położonych na Starym Kontynencie, to wiele osób zastanawia się, czy Chorwacja jest w Unii Europejskiej? Wniosek o członkostwo w UE władze złożyły już w 2005 roku i wówczas rozpoczęły się negocjacje. Te jednak trwały dłużej, niż zakładano – wpływ na to miał m.in. konflikt graniczny toczący się między Chorwacją a Słowenią. Traktat akcesyjny, który stanowił podstawę do wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej został podpisany w 2011 roku.  Odpowiadając więc na pytanie, czy Chorwacja jest w Unii Europejskiej, należy odpowiedzieć twierdząco. Kraj ten stał się państwem członkowskim dokładnie 1 lipca 2013 roku. W momencie, gdy do Unii wchodziła Chorwacja, Unia Europejska składała się z 28 państw. Jednocześnie należy podkreślić, że ten niewielki kraj jest jednym z najmłodszych członków UE. Mimo, że Chorwacja dołączyła do UE w 2013 roku, to przez prawie 10 lat nie dołączyła ona do strefy euro, zachowując kuny jako obowiązującą walutę. 1 stycznia 2023 roku ta sytuacja uległa jednak zmianie – od tego momentu oficjalną walutą w Chorwacji jest euro.
Po wejściu do Unii Europejskiej pojawiło się pytanie, czy Chorwacja należy do Strefy Schengen. Dużo osób mylnie sądziło, że Chorwacja w Schengen znajdzie się automatycznie – nie była to jednak prawda, a na dołączenie państwo musiało czekać jeszcze wiele lat.

Chorwacja a Strefa Schengen

Jak już wcześniej wspomniano, Chorwacja to kraj bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Dlatego też kluczowym pytaniem było to, kiedy Chorwacja w Schengen się pojawi. Czym w ogóle jest Strefa Schengen? Jest to obszar na terenie Europy, w ramach którego zostały zniesione wewnętrzne kontrole między państwami. Oznacza to, że osoby przemieszczające się mogą bez problemu przekraczać granice w swobodny sposób, co znacznie ułatwia i usprawnia nie tylko podróże, ale również naukę czy pracę. Chorwacja, mimo, że była członkiem UE, nie była w Strefie Schengen. Podróżujące do tego kraju osoby mogły do niego wjechać po okazaniu jednego z dokumentów: paszportu lub dowodu osobistego. Jednak i to niewielkie państwo doczekało się swojego członkostwa w Schengen. Początek 2023 roku był dla Chorwatów kolejnym przełomowym momentem, bowiem kraj oficjalnie stał się państwem członkowskim Strefy Schengen. Od 1 stycznia 2023 roku na pytanie, czy Chorwacja jest w Schengen, można więc odpowiadać twierdząco.

Jakie korzyści niesie członkostwo w UE i Schengen?

Chorwaci chcieli być członkami UE – pokazuje to referendum akcesyjne, w którym za wejściem było 66,24% głosujących. Dzięki temu mieszkańcy zyskali możliwość uczestniczenia w jednolitym rynku, który umożliwiał m.in. swobodę wyboru miejsca pracy czy nauki, a także większą pewność swoich praw. Przyjęcie euro jako waluty z kolei przyniesie stabilność kursową i monetarną. Na pewno taka decyzja zachęci również turystów z innych krajów strefy euro do podróży do Chorwacji, która nie będzie się już wiązać z przewalutowaniem pieniędzy. Członkostwo w Strefie Schengen z kolei otwiera granice, co pozytywnie wpłynie na transport i turystykę.

Chorwacja to piękny kraj, który warto odwiedzić. Dzięki temu, że jest ona członkiem zarówno UE, jak i Strefy Schengen, podróż do niej nie wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami. Jadąc samochodem już w kilkanaście godzin możemy być w kraju idealnym na wakacyjny urlop.