Czym jest Unia Europejska? – 5 odpowiedzi na najczęstsze pytania

Unia Europejska jest jednym z największych mocarstw gospodarczych i politycznych na świecie. Ma ponad 300 milionów obywateli, którzy mieszkają w 28 państwach członkowskich. Mimo że nie jest idealna, ma też wiele dobrych stron. Przyjrzyjmy się najczęstszym pytaniom dotyczącym Unii Europejskiej.

Czym jest Unia Europejska?

Unia Europejska jest unią gospodarczą i polityczną 28 krajów członkowskich w Europie, w tym Wielkiej Brytanii i Malty. Została utworzona po II wojnie światowej jako sposób na wspieranie wzrostu gospodarczego i zachęcanie do różnorodności kulturowej między krajami europejskimi. UE zaczęła się rozszerzać po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku i obecnie liczy 28 państw członkowskich o łącznej populacji około 585 milionów ludzi.

Jak powstała Unia Europejska?

Zanim była to Unia Europejska, była to po prostu inna nazwa dla Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Została utworzona w 1957 roku na mocy Traktatu Rzymskiego, a w 1993 roku Unia powiększyła się o Wielką Brytanię i Danię. UE rozrosła się jeszcze bardziej, gdy kraje Europy Wschodniej dołączyły i stały się jej członkami. W 2004 r. UE rozszerzyła się o kolejne dziesięć krajów, przyjmując Cypr i Maltę. Obecnie UE liczy 28 członków.

Czym zajmuje się UE?

Do głównych obszarów działalności UE należą: – Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa – Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa oraz polityka obronna (która obejmuje Europejską Politykę Bezpieczeństwa i Obrony) – Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, w tym wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) – Wspólne granice i kontrole graniczne – Wspólna polityka w zakresie rolnictwa i rybołówstwa – Transport i komunikacja, w tym jednolita europejska przestrzeń powietrzna i system nawigacji satelitarnej Galileo – Polityka finansowa i gospodarcza – Badania naukowe, innowacje i przestrzeń kosmiczna – Badania i innowacje – Ochrona środowiska – Edukacja – Opieka zdrowotna – Emerytury i renty – Praca i migracja – Opieka społeczna i polityka społeczna – Wspólne polityki w dziedzinie rolnictwa i rybołówstwa – Wspólne polityki w dziedzinie transportu i komunikacji – Wspólne polityki w dziedzinie polityki finansowej i gospodarczej – Wspólne polityki w dziedzinie badań, innowacji i przestrzeni kosmicznej – Wspólne polityki w dziedzinie edukacji – Wspólne polityki w dziedzinie opieki zdrowotnej – Wspólne polityki w dziedzinie emerytur – Wspólne polityki w dziedzinie opieki społecznej i polityki socjalnej

Czy Unia Europejska jest państwem?

Unia Europejska jest raczej związkiem ponadnarodowym niż państwem. Wiele osób używa terminów „państwo” i „naród” zamiennie. Może to być mylące, ponieważ państwo jest pojedynczą jednostką polityczną, która zajmuje określone terytorium z określoną populacją, podczas gdy naród jest grupą ludzi, którzy dzielą pewne cechy kulturowe i językowe. Na przykład Zjednoczone Królestwo jest narodem, a Wielka Brytania jest również państwem. UE nie jest ani państwem, ani narodem, ponieważ jest jednostką ponadnarodową, która składa się z wielu suwerennych państw.

Dlaczego dochodzi do Brexitu?

W referendum 23 czerwca 2016 roku obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Decyzja ta wynikała z chęci odzyskania przez Wielką Brytanię kontroli nad swoimi granicami, prawem i pieniędzmi. Głos za wyjściem wyniósł 52% do 48%. Wynik ten był najbardziej zdecydowanym głosem przeciwko członkostwu w UE od czasu przystąpienia Szwecji do unii jeszcze w 1974 roku.

UE i jej obywatele

Unia Europejska ma wiele programów mających na celu poprawę jakości życia swoich obywateli, zwłaszcza bezrobotnych, osób starszych i niepełnosprawnych. Unijny program opieki zdrowotnej, znany jako Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), daje obywatelom prawo do dotowanej przez państwo opieki medycznej w innych krajach UE. UE posiada również program sieci bezpieczeństwa dla wysiedlonych pracowników, program pomocy w przypadku klęsk żywiołowych oraz program, który pomaga studentom z rodzin o niskich dochodach zdobyć wykształcenie. UE prowadzi również międzynarodowy program rozwoju, w ramach którego przekazuje krajom rozwijającym się miliardy euro w zamian za programy rozwojowe mające na celu zmniejszenie ubóstwa, poprawę zdrowia publicznego i zwiększenie poziomu edukacji. UE posiada również zakrojony na szeroką skalę program przeciwdziałania zmianom klimatu, którego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

UE a tożsamość narodowa

Tożsamość narodowa jest ważnym pojęciem w UE. UE chce wspierać ideę, że ludzie z różnych krajów mogą żyć razem, nie rezygnując z własnej tożsamości narodowej i kultury. Na przykład UE wspiera używanie języków narodowych i zachęca ludzi do studiowania własnych tradycji historycznych i kulturowych.

Nowy szlak bałkański: Dlaczego Brexit może nastąpić również w innych krajach UE

Nie tylko Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Kilku przywódców UE zasugerowało, że inne kraje członkowskie również mogą wyjść. Przywódcy krajów, które są niezadowolone z UE, często wskazywali na Brexit jako wzór do opuszczenia unii przez ich własne kraje. W niektórych krajach już się to dzieje. W 2016 roku do Europy przybyło ponad 1 mln migrantów i uchodźców. W odpowiedzi wielu Europejczyków wezwało do zreformowania UE tak, aby nie zachęcała do imigracji.

Zakończenie

UE jest dużą i złożoną organizacją, a zrozumienie jej może być trudne dla osób, które są nowe w świecie europejskiej polityki. Możesz spróbować wyjaśnić UE swoim przyjaciołom lub rodzinie z pomocą pewnych pomocy wizualnych. Użycie pomocy wizualnej, takiej jak plakat lub mapa myśli, może pomóc w wyjaśnieniu UE w sposób łatwy do zrozumienia. Możesz użyć pomocy wizualnej, aby wyjaśnić UE, kiedy uczysz innych o UE. Z pomocy wizualnej można skorzystać również wtedy, gdy próbujemy przekonać innych, dlaczego UE powinna nadal funkcjonować.